Indické betlémy
Pokud vám v Indii popřejí „शुभ क्रिसमस,“ nelekejte se – znamená to pouze Veselé Vánoce! Proč by vám něco takového měli přát zrovna v hinduistické Indii, možná se ptáte. Inu, přestože se zde hlásí ke Kristově církvi pouze něco málo přes dvě procenta obyvatel, v kontextu této obrovské země to dělá dohromady slušné číslo 25 miliónů věřících, kteří jsou usídleni především na západním pobřeží v Mumbaji a bývalé portugalské kolonii, státě Goa.
Během roku si tento fakt uvědomíte při občasném zahlédnutí kostela, v předvánoční čas se pak přidá často asijsky přemrštěná výzdoba svítícími řetězy a velkými vánočními hvězdami (jako pentagramy směřující dolů, což si nevykládejte ihned jako satanský symbol), ale mnohé domy se před svými dveřmi také chlubí vlastnoručně vytvořenými betlémy.
Zvyk obdarovávání blízkých nemůže chybět, stejně jako vánoční strom – přirozeně ale v podobě palmy nebo mangovníku -, ale jinak nejsou oslavy narození Krista jednotné. Někde se rodina sejde na štědrovečerní večeři, jinde až na půlnoční mši (která je opravdu o půlnoci), a hlavní jídlo proběhne až na Boží hod. Není výjimkou pozvat na oběd někoho ze sousedů, i když Vánoce neslaví. Britský, potažmo americký zvyk jezení krocana se rozšířil i zde, naše cukroví zastupuje vánoční máslový ovocný koláč s rozinkami, třešněmi a citrusovou kůrou, drobné smažené pečivo plněné většinou kokosem a kešu a další, které místní rovněž darují přátelům a známým.
Pokud nemusíte pošmourné prosincové počasí v tuzemsku, ale cítíte se nesví při představě, že kvůli dovolené přijdete o většinu vánočních zvyků, zkuste příště Vánoce u moře třeba po indicku.